JÄRVAKANDI VIBUKLUBI "ILVES" 
   Uudised
   Klubi
   Ajalugu
   Kalenderplaan
   Tulemused / saavutused
   Reeglid
   Pildigalerii
   Lingid
   Kontaktandmed
   Tagasiside
   Vibukas

PEATÜKK 7
MÄRKLEHTELASKMISE VÄLISVÕISTLUSE KORRALDUS

7.1. VÄLJAKU EHITUS
7.2. VÄLJAKU VARUSTUS
7.3. VÕISTLEJA ÜLDVARUSTUS
7.4. LASKMINE
7.5. LASKMISJÄRJESTUS JA AJAKONTROLL
7.6. TULEMUSTE MÄRKIMINE
7.7. LASKMISE KONTROLL JA TURVALISUS
7.8. REEGLITE RIKKUMISE TAGAJÄRJED
7.9. KOHTUNIKE TEGEVUS

7.10. ERIMEELSUSED
7.11. KAEBUSED

7.1. VÄLJAKU EHITUS
 
7.1.1. Välisväljaku ehitus

7.1.1.1. Väljak peab olema ristkülikukujuline, laskedistantsid mõõdetakse täpselt punktist, mis on iga märklehe kollasest vertikaalselt alla, otse laskejoone suunas. Kõikumised 90/70/60m distantsidel on lubatud ±30cm ja 50/30m distantsidel ± 5cm.

7.1.1.2. Laskejoonest vähemalt viis (5) meetrit tahapoole peab märkima ootejoone. EVLis kolm (3) meetrit.

7.1.1.3. Igal matil peab olema number ja matid tuleb asetada püstjoonest 10- 15 kraadise kaldega laskejoonest vastassuunas nii, et kõik matid jäävad võrdse kaldenurgaga.

7.1.1.4. Märklehe kollase keskpunkt peab olema 130cm kõrgusel maapinnast. Kõrgusmõõtudes on lubatud ±5cm erinevusi ja sihtmärkide rivis peab märklehtede kollane jooksma ühel kõrgusel.

7.1.1.5. Kui 30m distantsil kasutatakse sümmeetrilisi kolmnurkseid mitmik-tsenterlehti (kohustuslik maailma meistrivõistlustel), siis peab üksiku kolme tsentrit sisaldava lehe kese või ülemist ja kahte alumist märklehte jaotava joone kõrgus olema 130cm (± 5cm) kõrgusel maapinnast ja sihtmärkide rivis peab märklehtede kollane jooksma ühel kõrgusel.

7.1.1.5.1. Kui 30m distantsil kasutatakse nelja tsenterlehte, siis peab kõrgemate märklehtede keskpunkt olema 162cm kõrgusel maapinnast ja madalamate märklehtede keskpunkt peab olema 100cm kõrgusel maapinnast. Ühekõrguseliste märklehtede punktitsoonide omavaheline miinimum kaugus on 10cm. Iga märkleht kinnitatakse mati ettenähtud veerandisse (vt raamat2, lisa1- 80cm mitmikasetuse joonis). Märklehtede kollane peab sihtmärkide rivis jooksma ühel kõrgusel.

7.1.1.5.2. Kui 30m distantsil kasutatakse kahte tsenterlehte, siis peab märklehtede kese olema 130cm (± 5cm) kõrgusel maapinnast. Punktitsoonide omavaheline miinimum kaugus on 10cm.

7.1.1.6. Kõik eridivisjoni ja -kategooria laskjad tuleb mahutada ühele väljakule. Naiste ja meeste laskesektorid tuleb eraldada vähemalt 5m eraldusalaga. Olümpiaringis on nõutav eraldusala ~10m. Kui võistlustel on laskurite rühmi, kellede laskejooned ei ole samad, tuleb iga rühma jaoks eraldada oma laskeala. Kõrvutiasuvate alade vahele tuleb jätta vähemalt viis (5) meetrit vaba ruumi.

7.1.1.7. Matte tuleb varuda nii palju, et ühte matti ei laseks rohkem kui kolm laskjat. Juhul, kui kasutuses olev väljak seda ei võimalda, võib ühte matti lasta maksimum neli laskjat.

7.1.1.8. Iga mati vastu tuleb laskejoonele märkida punkt nii, et see jääb suunas täpselt selle mati keskele. Samuti tuleb laskejoone ligidale märkida matiga vastav number. Kui matti laseb samaaegselt kaks või enam võistlejat, tuleb laskejoonele märkida nende laskekohad. Igale võistlejale tuleb arvestada miinimum 80cm ruumi. Ratastoolis vibulaskjale tuleb arvestada juurde lisaruumi.

7.1.1.9. Mattide vahele, alustades välja paremalt poolelt, märgitakse maha vertikaalsed jooned laskejoonest kuni sihtmärgi joonele nii, et nad jagavad väljaku ühte, kahte või kolme matti ja laskepaiku sisaldavateks koridorideks.

7.1.1.10. Laskejoone ette tuleb märkida 3m joon (vt. p.7.4.5.1.)

7.1.1.11. Aladele, kuhu pealtvaatajatel on õigus tulla, tuleb püstitada tõkendid (piirded), mis hoiavad vaatajad nende taga. Piirded peavad olema vähemalt 20m kaugusel (EVLis 10m) väljaku külgedel 90m distantsil ja piirete kaugust laskejoonest võidakse vähendada 10 meetrini. Nõnda tuleb turvapiirde kauguseks 13m kui matid on viidud 30m distantsile. Piirded peavad olema vähemalt 10m ootejoonest tagapool ja 50m kaugemal 90m distantsist. Niimoodi kasvab turvaala 110 meetrini, kui matid viiakse 30m distantsile. Vastavat 50m turvaala võib vähendada kui mattide taga kasutatakse maavalli või muud kaitsvat rajatist (põõsad ja läbilaskev aed ei sobi). Kaitserajatised peavad olema piisavalt kõrged, et peatada 90m distantsil mattidest ülelastud nooled. Arvestama peab ka mattide taga liikuvate inimeste põhjustatud võistlejate kontsentratsiooni häirimist.

7.1.1.12. Olümpiaringis lasevad naised ja mehed samadesse mattidesse aga päeva eri aegadel. Väljalangemisringides paigutatakse matid lähestikku asetatud paaridena. Finaaliringides on väljakul kaks (2) mattide paari, üks paar kummalgi pool väljaku laskesektorite eraldusala.

7.1.1.13. Olümpiaringis peab tegema võistlusväljaku kõrvale pikisuunas harjutusväljaku, kus võistlustel veel osalevad laskjad saavad harjutada väljalangemis- ja finaalringide ajal.

7.1.1.14. Olümpiaringi võistkondliku võistluse ajal tuleb maha märkida vähemalt 3cm laiune hästi nähtav joon ühe (1) meetri kaugusele laskejoone taha (nn 1m joon).

7.1.1.15. 1m joone taha tuleb märkida alad (nn ruudud) võistlejatele ja treeneritele (vt. raamat2, lisa1).

7.2. VÄLJAKU VARUSTUS
 
7.2.1. Märklehed

7.2.1.1. Välisvõistlustel kasutatakse kolme (3) suurusega märklehti:

  • 122cm märkleht, 122cm diameetriga
  • 80cm märkleht, 80cm diameetriga
  • 80cm-tsenterleht (punkttsoonid 6- 10)

7.2.1.2. Märklehtede iseloomustus. 122cm ja 80cm märklehed on jagatud viieks kontsentriliseks värvivöötmeks, millised on keskkohast loetuna kollane, punane, sinine, must ja valge. Iga värv on veel õhukese joonega (joon puudub sinise-musta ja musta-valge vahel) jagatud kaheks samalaiuseks osaks, millega moodustub kümme samalaiust tulemusvöödet. Nende vöötmete laius mõõdetuna kollase keskpunktist on 6,1cm 122cm märklehes ja 4cm 80cm märklehes. Vööteid eraldavad jooned peavad tervenisti asuma kõrgema väärtusega (sisemise) vöötme sees. Samuti peab kõige välimine joon valgel vöötmel asuma tervenisti selle tulemusvöötme sees. Nii 122cm kui ka 80cm märklehtedes võivad joonte laiused olla maksimaalselt 2mm. Märklehe tsentrit nimetatakse “pinhole” (“nõelaauk”) ja selle märgistamiseks kasutatakse väikest “x” (rist), mille joonte laius ei või ületada 1mm ja pikkus 4mm. Sisemine kümne ring (märgitakse arvestuskaardile X-na) on 122cm märklehtedel 6,1cm diameetriga ja 80cm märklehtedel 4cm diameetriga ning on vajalik määramaks paremust ühesuguse tulemuse puhul.
30m distantsil võib kasutada tsenterlehti (2, 3, 4). FITA meistrivõistlustel peab kasutama kolmnurkse asetusega tsenterlehti. Tsenterlehel on samad mõõdud, mis 80cm märklehel aga puuduvad tulemusvöötmed 1-5. Välimine ring on seega helesinine 6 punktitsoon.

7.2.1.3. Märklehtede punktitsoonid: (vt. raamat2, lisa1- märklehed)

Punktisumma Värv
 10 ja 9  Kollane
 8 ja 7  Punane
 6 ja 5  Sinine
 4 ja 3  Must
 2 ja 1  Valge


7.2.2. Märklehtede suurus erinevatel laskedistantsidel:

Vanusegrupp 120 cm 80 cm
Mehed, meesjuuniorid  90 m, 70 m  50 m, 30 m
Naised, naisjuuniorid  70 m, 60 m  50 m, 30 m
Kadetid-poisid  70 m, 60 m  50 m, 30 m
Kadetid-tüdrukud  60 m, 50 m  40 m, 30 m
Noored poisid  50 m, 40 m  30 m, 20 m
Noored tüdrukud  40 m, 30 m  30 m, 20 m


7.2.3. Matid

7.2.3.1. Matid võivad olla ringikujulised või nelinurksed, kusjuures esipind peab olema vähemalt 124cm igas suunas mõõdetuna. Matid peavad olema kinnitatud väljakule nii tugevalt, et nad mitte mingites etteaimatavates ilmastikutingimustes ei hakkaks kukkuma. Mattides ei tohi olla kohti, mis vigastavad nooli.

7.2.3.2. Mattidel peavad olema märklehtede numbrid. Numbrid peavad olema 30cm kõrged ja nad peavad olema vaheldumisi paigutatud mattidele must number kollasel põhjal ja kollane number mustal põhjal (nt must 1 kollasel põhjal, kollane 2 mustal põhjal). Numbrimärgid tuleb asetada vastava mati keskkoha ala- või ülaossa nii, et nad ei oleks märklehe ees.

7.2.4. Ajakontrollivahendid

7.2.4.1. Vahendid helisignaalid Laskmise juhil (vt. p.7.7.1) peab olema laskmise kontrollimiseks, iga ajalimiidi alustamise ja lõpetamise jaoks helisignaali andev seade või vile.

7.2.4.2. Visuaalselt jälgitavad vahendid Laskmise juhil peab laskude sooritusaegade kontrollimiseks olema kasutada lisaks helisignaalile veel mõni järgmistest visuaalselt jälgitavatest seadmetest: numbrinäiduga kell, valgusfoor, lipud, tahvlid ja/või mõni muu lihtne nähtav seade.

7.2.4.3. Helisignaali ja visuaalse seadme vasturääkivuste puhul järgitakse helisignaali.

7.2.4.4. Kasutatakse järgmisi vahendeid:

  • Tuled Tulede värvid on punane, kollane ja roheline loetletud järjestuses nii, et punane on kõige kõrgemal. Vaid üks tuli korraga võib põleda. FITA meistrivõistlustel sünkroniseeritakse tuled nii, et esimene helisignaal vahetab samaaegselt tuled punaseks ja nullib numbrinäidulise kella.
  • Digitaalkell Kasutades allesoleva laskeaja näitamiseks digitaalkella, peab kella numbrite kõrgus olema vähemalt 20cm ja nad peavad olema selgelt loetavad 100m kauguselt. Kella peab saama vajadusel seisata ja nullida kella näit. Kellal peab olema sekundite tagurpidilugemine. Kui kasutatakse digitaalkella, siis pole tulede kasutamine kohustuslik. Kui nimetatud vahendeid kasutatakse koos, siis peavad need olema omavahel sünkroniseeritud ning erinevuste puhul arvestataks primaarsena digitaalkella.
  • Visuaalselt jälgitavad vahendid Visuaalsed märguandmisvahendid tuleb paigutada võistlusplatsi mõlemale küljele ja vajadusel ka meeste ja naiste laskesektorite eraldusalale nii, et seda näevad nii parema, kui ka vasaku käelised võistlejad. Kui laskedistants on lühem, kui 30m tuleb need paigutada laskejoone ette võistlusplatsi mõlemale küljele ja samuti eraldusalale tingimusega, et kõik laskjad laskejoonel neid näevad.
  • Duell-laskmiste indikaatorid
    Duell-võistluses, lastes vaheldumisi, peab olema kasutusel kaks erinevat tuleseadet (roheline/ punane), juhitavat numbrikella või muud näitamisseadet, et saaks näidata kelle kord on lasta.
  • Tagavarasüsteem
    • Kui kasutatakse mõnda elektril toimivat seadet, tuleb käepärast hoida mõnda käsitsikasutatavat seadet (tahvlid, lipud või muu), et tehnilise vea ilmnedes saaks neid kiiresti kasutusele võtta. Tuled ja/või digitaalkell ja tagavaravahendid on kohustuslikud FITA meistrivõistlustel. (vt. p.3.1).
    • Tahvlid (tagavarasüsteemina) Tahvlite mõõdud peavad olema vähemalt 120x80cm. Tahvel peab olema kindlalt maasse kinnitatud ja kumbki tahvli pooltest peab olema kiiresti nähtavaks keeratav. Tahvli üks pool on kollane ja teine pool vahelduvalt kollaseid ja musti 20-25cm laiusi triipe. Triibud peavad olema ca 45 kraadise nurga all väljaku suhtes.
  • Lisaks kasutatakse EVL-is lippe Lipud peavad olema valmistatud hästi nähtavast ühevärvilisest kangast. Lipp tuleb kinnitada vähemalt 100cm pikkuse varre külge ja ta peab olema mõõtmetelt vähemalt 60x60cm.

7.2.5. Muu varustus (lisaseadmed) Alljärgnev varustus on kohustuslik FITA meistrivõistlustel ja OM-l ning on soovitatav kasutada ka teistel võistlustel võistluste tähtsuse ja korraldajate otsuste järgi:

7.2.5.1. Iga võistleja kannab seljal registreerimisnumbrit.

7.2.5.2. Laskmisjärjekorda näitav tahvel: A B C; C A B; B C A; jne. või AB/CD; CD/AB; jne. kui kõik laskjad ei lase korraga. Tähed tahvlil peavad olema nii suured, et võistlejad näevad neid oma laskmiskohalt ja tahvleid peab olema kaks või enam.

7.2.5.3. Üks suur tulemuste stend, millega näidatakse vähemalt kaheksa parema naise ja parema mehe summeeritud tulemust iga lastud noolteseeria järel ja kvalifikatsiooniringis edasipääsuks vajalik punktisumma. Suurel tulemuste tahvlil võib täiendavalt näidata kõikide osalejate summeeritud tulemusi iga lastud noolteseeria järel.

7.2.5.4. Olümpiaringi väljalangemis- ja finaalringides peab võistleja nimeplaadil nimele lisaks olema märgitud tema seljanumber (individuaalvõistluse järgi) või võistkonnavõistluses riigi võistkonda kuulumist näitav ametlikult tunnustatud kolmetäheline lühend. Plaat tuleb panna igasse märklehte kõrvuti punkte arvestava seadega ja tähed plaadil peavad olema vähemalt 25cm kõrged.

7.2.5.5. Olümpiaringi väljalangemisringis kasutatakse tulemustestendi kirjete optimeerimiseks 3 kuni 4 numbri kohalisi käsitsi vahetatavaid tulemustetahvleid. Võistleja või võistkonna kohta käsitsi vahetatavate tulemustetahvlitega tulemuste näitamisel on need kinnitatud mattide alaossa (või vastava mati ette maapinnale). Numbrite kõrgus peab olema vähemalt 25cm.

7.2.5.6. Olümpiaringi finaalringis on vaja iga märklehe kohta üks kaugjuhitav tulemuste tabloo, üks iga võistleja (võistkonna) kohta, millel on ruumi kolme (3) üksiku lasu tulemuste jaoks ja kolmenumbriline ruum iga matspartii jooksva üldsumma jaoks. Seal peab samuti olema ruumi võistleja nime ja riigi kohta või võistkonna riigi kohta.

7.2.5.7. Finaalringides paigutatakse märklehtede juurde päevavarjud, et neis saaksid kasutada kohtunikud, tulemuste arvestajad ja võistlejate esindajad.

7.2.5.8. Lipud või mõni muu sobiv vahend, et tulemuste arvestajad märklehtede juures ja võistlejad laskejoonel saaksid kutsuda kohtunikke.

7.2.5.9. Kergest materjalist ja hästi nähtavad (näit. kollane) tuulelipud (tuule suuna ja tugevuse indikaatorid) kinnitatakse igale matile ülesse keskkohta, 40 cm matist või märklehe numbrist kõrgemale, ükskõik kumb on kõrgem.

7.2.5.10. Võistlusplatsil võib vastavalt võimlaustele kasutada ka tuulesokki.

7.2.5.11. Tõstetud platvorm istekohaga laskmise juhi jaoks.

7.2.5.12. Suurematel võistlustel kasutada valjuhääldit. Omavaheliseks suhtlemiseks ametnikele soovitav kasutada välitelefone või käsiraadioid (walkie-talkie).

7.2.5.13. Piisavalt toole/ pinke ootejoone taga võistlejatele, võistkondade kaptenitele, kohtunikele ja ametnikele.

7.2.5.14. Automaatset tulemuste näitamise vahendeid kasutatakse vaid finaalringides.

7.2.5.15. On lubatud paigutada TV mini-kaamera märklehe tsentrisse.

7.3. VÕISTLEJA ÜLDVARUSTUS
 
7.3.1. SPORTVIBU divisjonis on lubatud järgmine varustus:

7.3.1.1. Vibu koosneb käetoest, käepidemest (mitte läbi lastav) ja kahest painduvast õlast, mille otstes on süvendid nööri kinnitamiseks. Vibu on koolutatud kasutades vaid ühte nööri, mis kulgeb ühest nöörisüvendist otse teise. Laskmisel peab vibu hoidma ühe käega käetoest samal ajal kui teise käe sõrmed veavad, hoiavad ja vabastavad nööri. On lubatud mitmevärvilised vibu õlatoed ja valmistaja tootemärgid ülemise õla sisepinnal. Õlatoel on lubatud kaaretoed tingimusel, et need ei puuduta kätt ega käsivart.

7.3.1.2. Nöör võib olla tehtud mistahes selleks valitud materjalist ja on sätestamata värvipiiranguga ning limiteerimata kiudude arvuga. Nööril võib olla keskpunutis (pandaas) tõmbesõrmede jaoks ja nokikoht (nokipesa), millele võidakse lisada punutis noole noki paigalpüsimiseks ja selle koha täpseks fikseerimiseks võidakse kasutada ühte või kahte noki fiksaatorit. Nööri mõlemas otsas on silmus, mis pannakse vibu õlaotste nöörisüvenditesse vibu pinguldades. Lisaks lubatakse nöörile üks kinnistus, mis toimib nina- või huulemärgina. Vinnastatud vibul ei tohi ükski punutis lõppeda laskja nägemisulatuses. Nööril ei tohi olla ühtegi muid lisasid (nt nööri diopter) ega märgistusi, millest võiks sihtimisel abi olla.

7.3.1.3. Noolealus võib olla reguleeritav, plunseriga (eri variandid), tingimusel, et nad ei ole elektroonilised ega toimi elektriliselt ega neid ei saa kasutada sihtimisel. Vibule kinnitatud noolealus ei tohi ulatuda nööri poole rohkem kui 4cm, mõõdetuna vibu käetoe põhjast ehk “kurgust”.

7.3.1.4. Võib kasutada ühte tõmbepikkuse indikaatorit (näit. klikker), mis toimib kuulmis- ja/või nägemisaistingul aga ei tohi olla elektrooniline ega elektriliselt toimiv.

7.3.1.5. Laskmisel võib kasutada ühte sihikut. Vibule kinnitatav sihik võib olla külg- ja pikisuunas reguleeritav kui see vastab järgmistele nõuetele: sihik ei tohi sisaldada prismat, läätse ega muud suurendavat või loodivat seadet ega rohkem kui ühte sihtimispunkti; sihik ei tohi sisaldada elektroonikat või elektril toimida; sihiku detailide üldpikkus ei tohi vibulaskja silmajoonel ületada 2cm va fiiberoptik sihikukirp, eeldusel, et see vinnastatud vibuga sihtimisel ei jää tervikpikkuses vibulaskja silmajoonele, pakkudes nii vaid illumineeritud sihtimispunkti. on lubatud sihiku pikendus; vibule võib kinnitada plaadi või teibi kaugusmärkide tegemiseks aga see ei tohi tekitada lisa sihtimispunkte laskja silmale.

7.3.1.6. Stabilisaatorid ja amortisaatorid võivad olla vibule kinnitatud, kui nad:

  • ei toimi nööri juhtidena;
  • ei puuduta muud kui vibu;
  • ei ole teistele laskjatele segavad ega ohtlikud.

7.3.1.7. Nooled koosnevad torust, nooleotsikust, nokist ja sulgedest/ või tutist. Nooled peavad olema konstruktsioonilt sellised, et nad ei lõhuks ülemääraselt matte. Nooletoru maksimum läbimõõt või olla 9,3mm kus nooleotsik võib olla kuni 9,4mm. Kõikide laskjate iga nool peab olema märgitud laskja nimega või nimetähtedega nooletorule. Konkreetses võistlusringis kasutatavad nooled peavad olema märgistuselt, värvilt, sulgede ja nokide poolest ühesugused.

7.3.1.8. Sõrmekaitse, kas sõrmekaitsetupp, kinnas, laskmise lapp või teip (plaaster), on lubatud nöörist kinnipidavasse kätte, tingimusel, et see ei paku abi vibu vinnastamiseks, hoidmiseks vinnastatud asendis ega lasu sooritamiseks. Sõrmekaitses võib olla sõrmede klots vältimaks noole pigistamist. Samuti võib sõrmekaitsele olla kinnitatud põse ankurplaat. Vibukäes võib olla tavaline kinnas või midagi vastavat aga see ei tohi olla kinnitatud vibu käetoele.

7.3.1.9. Binokleid, teleskoope ja teisi visuaalseid abivahendeid võib kasutada tabamuste määramiseks tingimusel, et need ei ole takistuseks teistele laskejoonel asetsevatele võistlejatele. Olümpiaringi võistkondlikus võistluses võivad treenerid kasutada neile määratud ruudus käsibinokleid. Meditsiinilisi prille, laskmise prille ja päikeseprille võib kasutada aga neis ei tohi olla mingeid lisasid sihtimise hõlbustamiseks (nt lisa mikrolääts, märgid, täkked). Meditsiiniiste prillide lääts, mida ei kasutata sihtimisel, võib olla kinni teibitud või muud moodi kaetud. Võib kasutada silmaklappi.

7.3.1.10. Muud lubatud abivahendid: randmepael, nöör vibu pingestamiseks, randme- ja rinnakaitse, nooletupp, abivahend noolte puhastamiseks ning jalamärgid, mis ei ole rohkem kui 1cm maast kõrgemad. Samuti on lubatud õlasäästjad, kolmjalad teleskoopidele (need võib jätta laskejoonele tingimusel, et need ei takista teisi võistlejaid). Laskejoonel kasutatavale varustusele võib kinnitada mitte elektroonilisi/ elektrilisi tuule indikaatoreid (nt kerglint). Ootejoone taga võib kasutada elektroonilisi/ elektrilisi tuule indikaatoreid.

7.3.2. FITA STANDARDVIBU divisjonis on lubatud varustus vastavalt punktile 7.3.1. järgmiste täienduste ja/või modifikatsioonidega: vt. FITA raamat2, p.7.3.2

7.3.3. PLOKKVIBU divisjonis on lubatud järgmine varustus ja lisavarutus tingimusel, et seal puuduvad mis iganes elektroonilised ja/ või elektril toimivad osad:

7.3.3.1. Plokkvibu (võib olla ka läbi-lastava käepidemega) on vibu, kus vinnastamisel on tõmbetugevus muutuv tänu plokirataste süsteemile. Vibu vinnastatakse vibunööri ja vibutrossidega. Võistlusvibu maksimaalne tõmbe raskus ei tohi ületada 60 naela. Vibul on lubatud trossi juhtoru kasutamine.

7.3.3.2. Vibunöör võib olla tehtud mistahes selleks valitud materjalist ja on sätestamata värvipiiranguga ning limiteerimata kiudude arvuga. Nööril võib olla keskpunutis (pandaas) tõmbesõrmede või päästiku jaoks ja nokikoht (nokipesa), millele võidakse lisada punutis noole noki paigalpüsimiseks ja selle koha täpseks fikseerimiseks võidakse kasutada ühte või kahte noki fiksaatorit. Lisaks lubatakse nöörile erikinnistusi nagu nina- või huulemärk, diopter, diopter “liini-hoidja”, läbilastav vibunöör jne.

7.3.3.3. Noolealus võib olla reguleeritav aga ei tohi olla elektrooniline ega toimida elektril. Noolealuse kokkupuutepind noolega ei tohi ulatuda nööri poole rohkem kui 6cm, mõõdetuna vibu käetoe põhjast ehk “kurgust”.

7.3.3.4. Võib kasutada tõmbepikkuse indikaatorit, mis toimib kuulmis- ja/või nägemisaistingul aga ei tohi olla elektrooniline ega elektriliselt toimiv.

7.3.3.5. Vibu külge kinnitatud sihik võib olla külg-ja piisuunas reguleeritav, sellele võib olla installeeritud lood ja/või suurendav lääts ning/ või prisma. Ei ole lubatud elektroonilised ega elektril toimivad osad. On lubatud vibu sihiku pikendus ning sihikukirp võib olla fiiberoptiline.

7.3.3.6. Stabilisaatorid ja amortisaatorid ei tohi:

  • toimida nööri juhina;
  • puudutada midagi peale vibu;
  • ohustada ega takistada teisi võistlejaid laskejoonel.

7.3.3.7. Nooled koosnevad torust, nooleotsikust, nokist ja sulgedest/ või tutist. Nooled peavad olema konstruktsioonilt sellised, et nad ei lõhuks ülemääraselt matte. Nooletoru maksimum läbimõõt või olla 9,3mm, kus nooleotsik võib olla kuni 9,4mm. Kõikide laskjate iga nool peab olema märgitud laskja nimega või nimetähtedega nooletorule. Konkreetses võistlusringis kasutatavad nooled peavad olema märgistuselt, värvilt, sulgede ja nokide poolest ühesugused.

7.3.3.8. Sõrmekaitse, kas sõrmekaitsetupp, kinnas, laskmise lapp või teip (plaaster) on lubatud nöörist kinnipidavasse kätte vibu vinnastamiseks, hoidmiseks vinnastatud asendis ja lasu sooritamiseks. Samuti on lubatud kasutada päästikut aga see ei tohi olla elektrooniline/ elektriline ega kinnitatud/ ühendatud vibuga. Võib kasutada sõrmede klots vältimaks noole pigistamist. Sõrmekaitsele võib olla kinnitatud põse ankurplaat. Vibukäes võib olla tavaline kinnas või midagi vastavat aga see ei tohi olla kinnitatud vibu käetoele.

7.3.3.9. Binokleid, teleskoope ja teisi visuaalseid abivahendeid võib kasutada tabamuste määramiseks tingimusel, et need ei ole takistuseks teistele laskejoonel asetsevatele võistlejatele. Võistkondlikus olümpiaringis võivad kohtunikud oma kohtuniku ruudus kasutada käsibinokleid. Meditsiinilisi prille, laskmise prille ja päikeseprille võib kasutada aga neis ei tohi olla mingeid lisasid sihtimise hõlbustamiseks (nt lisa mikrolääts, märgid, täkked). Meditsiiniiste prillide lääts, mida ei kasutata sihtimisel, võib olla kinni teibitud või muud moodi kaetud. Võib kasutada silmaklappi.

7.3.3.10. Muud lubatud abivahendid: randme- ja rinnakaitse, randmepael, nooletupp (vööl või maapinnal), abivahendid noolte puhastamiseks ning jalamärgid, mis ei ole rohkem kui 1cm maast kõrgemad. Samuti on lubatud õlasäästjad, kolmjalad teleskoopidele (need võib jätta laskejoonele tingimusel, et need ei takista teisi võistlejaid). Laskejoonel kasutatavale varustusele võib kinnitada mitte elektroonilisi/ elektrilisi tuule indikaatoreid (nt kerglint). Ootejoone taga võib kasutada elektroonilisi/ elektrilisi tuule indikaatoreid.

7.3.4. Kõikide divisjonide võistlejatel on keelatud kasutada igasugust elektroonilist kommunikatsioonivahendeid ja kõrvaklappe ootejoone ees. Ainult Olümpiamängudel võib Orgkomitee nõuda elektrooniliste kommunikatsioonivahendite kasutamist.

7.4. LASKMINE
 
7.4.1. Võistlejad lasevad nooli kolme (3) või kuue (6) noole seeriatena.

7.4.1.1. Laskmine sooritatakse ainult ühes suunas.

7.4.1.2. Välisvõistlustel lastakse FITA-ring kas ühel päeval või kahel järjestikusel päeval. Teisel juhul lastakse pikad distantsid esimesel päeval ja lühikesed distantsid teisel päeval või vastupidi.

7.4.1.3. Kahekordne FITA-ring lastakse kahel või neljal järjestikusel päeval.

7.4.1.4. Kui võistluste kavasse kuulub FITA-ringile lisaks muid ringe, millised kas tervenisti või osaliselt lastakse samal päeval, siis FITA-ring lastakse alati esimesena.

7.4.1.5. Olümpiaring lastakse artikkel 4.4.14 järgi ja FITA on avaldanud publikatsioonid “Vibulaskmise märklehtelaskmise välismeistrivõistluste kirjeldus” ja “FITA Olümpiaringi kirjeldus kasutamiseks olümpiamängudel”.

7.4.2. Võistlejate laskmise aeg on limiteeritud.

7.4.2.1. Kolme (3) noole seeria jaoks on laskjatel kasutada laskeaega maksimaalselt kaks (2) minutit ja kuue (6) noole seeria jaoks maksimaalselt neli (4) minutit.

7.4.2.2. Kui võistleja laseb noole enne või pärast määratud laskeaega või vales järjestuses, arvestatakse nool lastuks aga tühistatakse tal selle seeria kõige kõrgem punktitabamus.

7.4.2.3. Nool, mis lastakse võistlusväljakul peale seda, kui laskmiste juht on harjutuslaskmise lõpetanud või kui see lastakse seeriate/ distantside vahelise pausi ajal, arvestatakse see lastuks järgmise seeria arvelt ning omakorda tühistatakse seeria kõige kõrgema tulemusega punktitabamus (vt. p. 7.6.2.2.)

7.4.2.4. Kui on tekkinud rike varustuses, peab laskja laskejoonel üles tõstma punase lipu ja astuma laskejoonelt tagasi. Varustuse parandamiseks võidakse anda lisaaega. Laskja saab määratud arvu laskmata nooli lasta esimesel võimalusel kohtuniku kontrolli all (vt. p. 7.5.1.5.)

7.4.2.5. Varustuse parandamise aeg ei tohi võistluse jätkamist viivitada rohkem, kui 15 minutit.

7.4.2.6. Laskmiste alustamisel ilmnenud ootamatu meditsiinilise probleemi korral, on meedikutel aega kuni 15 minutit võistleja kontrollimiseks, probleemi selgitamiseks ning otsustamiseks, kas võistleja saab jätkata ilma meditsiinilise abita. Võistleja sooritab laskmata arvu noolte laskmise esimesel võimalusel kohtunike kontrolli all 15 minuti jooksul.

7.4.2.7. Olümpiaringi väljalangemis- ja finaalringis ei anta lisa laskeaega tehnilise rikke tõttu ega ootamatute meditsiiniliste probleemide abi andmiseks, kuid see laskja võib lahkuda laskejoonelt varustuse parandamiseks või vahetamiseks ja tulla tagasi laskma allesjäänud nooli laskeaja piirides. Võistkonnavõistluses võib sellel ajal laskmisi sooritada võistkonna teised liikmed.

7.4.2.8. Väljalangemis- ja finaalvõistluste ajal ei saa “vabaringiga” aga “kaotatud matšiga” edasipääsenud võistlejad osaleda võistlusel. Neil on võimalus harjutada harjutusväljakul või võistlusväljaku sellel osal, mis ei ole võistlustel kasutusel (vt.3.19.1.5). Kui “kaotatud matš” toimub laskmise ajal, siis võib laskja/ võistkond jätkata laskmist aga nende tulemusi ei arvestata.

7.4.2.9. Olümpiaringi võitkonnavõistluses ei tohi ükski kolmest võistlejast lasta enne laskeaja algus- või pärast lõpusignaali. Kui nii juhtub, tühistatakse võistkonna kõrgeima tulemusega punktitabamus selles seerias.

7.4.3. Laskja ei tohi tõsta vibuga kätt enne, kui laskeaja algamise signaal on antud.

7.4.4. Laskmine tuleb sooritada seistes ja nii, et jalad on laskejoone mõlemal pool või selle peal, mingit tuge kasutamata. Laskja, kes kasutab ratastooli, laseb toolis istudes.

7.4.5. Lastud noolt ei saa mingitel tingimustel lasta uuesti. Noolt ei loeta lastuks, kui:

7.4.5.1. Nool kukub või toimub vale-lask ning osa nooletorust lebab laskejoone ja 3m joone vahelisel alal ning tingimusel, et nool ei põrganud tagasi matist.

7.4.5.2. Märkleht tuleb lahti, matt kukub pikali või laguneb laiali (olenemata sellest, et see on kinnitatud kohtunikku rahuldanud moel). Kohtunik peab võtma kasutusele kõik abivahendid ning andma lisaaega laskmata jäänud noolte laskmiseks. Kui vibumatt ainult vajub viltu, peab kohtunik otsustama edasiste toimingute suhtes.

7.4.6. Kui laskja on laskejoonel, võib ta vastu võtta mitteelektroonilist juhendamist abistajatelt, tingimusel, et see ei sega teisi võistlejaid.

7.4.6.1. Olümpiaringi võistkonnavõistluses võivad võistkonna kolm laskjat ja treener abistada üksteist suuliselt olenemata kas nad on laskejoonel või ei ole. Laskmise ajal võib treener juhendada ainult treeneriruudust.

7.4.7. Kõik proovinooled lastakse laskmise juhi kontrolli all ja nende tabamuste tulemusi ei märgita üles (vt.3.17 Harjutus).


7.5. LASKMISJÄRJESTUS JA AJAKONTROLL

7.5.1. Samasse matti võib üheaegselt lasta üks, kaks, kolm või neli võistlejat.

7.5.1.1. Kui matti laseb kordamööda kolm võistlejat, on laskmisjärjestus: ABC, CAB, BCA, ABC jne..

7.5.1.2. Kui matti laseb neli võistlejat paaridena, on laskmisjärjestus: AB-CD, CD-AB, AB-CD, jne..

7.5.1.3. Kui kolm või neli võistlejat laseb samaaegselt, tuleb asukohad laskejoonel omavahel kokku leppida. Kui kokkulepet ei ole, siis esimesena matti loositud võistleja on vasakul, järgmine võistleja on keskel, kolmas võistleja on paremal ning kui võistlejaid on neli, siis kohad jagatakse eelnevaga vastavuses.

7.5.1.4. 80cm mitmik-tsenterlehte laskmisel laseb iga võistleja oma tsenterlehte. Kolme võistleja korral ühes matis laseb vasakpoolseim võistleja vasakpoolsesse alumisse tsenterlehte, keskmine võistleja lasen keskel üleval olevasse tsenterlehte ja parempoolne võistleja laseb paremal all olevasse tsenterlehte. Nelja võistleja korral ühes matis laseb võistleja A laseb vasakpoolsesse ülemisse tsenterlehte, võistleja B parempoolsesse ülemisse, võistleja C vasakpoolsesse alumisse ja võistleja D parempoolsesse alumisse tsenterlehte.

7.5.1.5. Laskmisjärjekorda võidakse ajutiselt muuta nööri vahetuseks, oluliste paranduste tegemiseks varustuses võikerge meditsiinilise hoolduse andmiseks. Kui laskja märkab mingit viga varustuses olles laskejoonel, tuleb tal teha samm tagasi ja kutsuda kohale kohtunik, kasutades selleks lippu või muud selleks ettenähtud vahendit. Kui kohtunik on kontrollinud, et võistleja on õigustatud lahkuma laskejoonelt, tuleb tal koos laskmise juhiga anda laskjale võimalus lasta laskmatajäänud nooled enne kui antakse märguanne märklehtede juurde minekuks ja tulemuste kirjapanekuks. Järellaskudest tuleb teavitada (valjuhääldi kaudu). (vt. p. 7.4.2.4.) Ülalkirjeldatu ei kehti punktis 7.4.2.7. nimetatud Olümpiaringi väljalangemis- ja finaalringides.

7.5.2. FITA välismaailmameistrivõistlustel:

7.5.2.1. Kvalifikatsiooniringis laseb kaks või kolm laskjat samaaegselt ühte märklehte. Kahel pikemal distantsil lastakse kuue noole seeriaid ja kahel lühemal distantsil lastakse kolme noole seeriaid.

7.5.2.2. Olümpiaringi individuaalses võistluses:

  • Väljalangemis- ja finaalringi esimeses matšis laseb diagrammis märgitud laskepaaride kõrgema asetusega (kvalifikatsiooniringi põhjal) võistleja duellis vasakul poolel. Võistleja vasak/ parem pool duellides järgib matš-asetuse diagrammi (vt. raamat2, lisa1). Kasutatavad matid võistluste etappideks määravad organisaatorid.
  • 1/32- ja 1/16-väljalangemisringis võib igasse matti lasta kaks võistlejat. 1/8-väljalangemisringis laseb iga laskja eraldi matti. Kui nooled on lastud, siirduvad võistlejad märklehtede juurde osalemaks tulemuste märkimises ja toomaks nooled (vt. Võistluste korraldamise juhend).
  • Finaalringis (individuaalne, vaheldumisi laskmisel) laseb iga võistleja eraldi matti, kuid ei siirdu laskmise järel märklehtede juurde. Igal laskjal peab olema isiklik esindaja, kes jälgib tulemuste märkimist ja eemaldab nooled märklehest. Nooled antakse laskjale tagasi järgmise kolme noole seeria laskmise lõpetamisel.
  • Üksikus, vahelduva laskmisega matšis valib laskejärjestuse esimeseks seeriaks mündiviske (loosi) võitnud võistleja. Laskmise järgnevate seeriate järjestus vaheldub vastavalt.

7.5.2.3. Olümpiaringi võistkonnavõistlus (mõlemad võistkonnad lasevad samaaegselt):

  • Võistkonda koosneb kolmes (3) või neljast (4) võistlejast.
  • Võistkonna kõik laskjad peavad olema osalenud kvalifikatsiooniringis.
  • Neljas (varu-) võistleja või asendatud laskja peab ootama eraldi oma ruudus, mis asub treeneri ruudu taga. Kui see võistleja on ratastoolis, siis võib ta oodata laskejoonel treeneriruudu ees.
  • Seeriate vahel võib laskjat vahetada, mil iganes võistkond soovib.
  • Väljalangemis- ja finaalringi esimeses matšis laseb diagrammis märgitud paaride kõrgema asetusega (kvalifikatsiooniringi põhjal) võistkond duellis vasakul poolel. Võistkonna vasak/ parem pool duellides järgib matš-asetuse diagrammi (vt. raamat2, lisa1). Kasutatavad matid võistluste etappideks määravad organisaatorid.
  • Mõlemad võistkonnad alustavad igat seeriat oma kolme laskjaga ühemeetri joone taga. Alles siis, kui laskmiste juht on andnud laskmise algussignaali ja käivitanud aja, tohib esimene laskur ületada ühemeetri joone.
  • Võistkonna kolm võistlejat lasevad igaüks kolm noolt, millede laskmisjärjekord on nende omavalitud järjekorras.
  • Üks võistleja on laskejoonel laskmas, kaks teist võistlejat ootavad ühe(1) meetri joone taga. Korraga tohib olla ainult üks laskja ühemeetrijoonest eespool.
  • Ratastoolis võistleja võib olla laskejoonel kogu matši aja. Ta annab märku oma laskmise lõpetamisest asetades vibu lapiti oma põlvedele (vt. FITA raamat2, lisa9- invasportlased).
  • Liikudes laskmisele ei või noolt nooletupest välja võtta enne, kui alles laskejoonel.
  • Nende reeglite rikkumisest tulenevaid karistusi vt. p 7.8 ja korraldus-käsiraamatut märklehtelaskmise välismeistrivõistlusteks.

7.5.2.4. Olümpiaringi võistkonna finaalringid (lastes vaheldumisi):

  • Mõlemad võistkonnad alustavad igat seeriat oma kolme laskjaga ühemeetri joone taga.
  • Mündiviskega otsustatakse, kumb võistkond alustab esimese seeria laskmist. Nõrgema seeria tulemusega võistkond alustab teist ja kolmandat seeriat. Kui tulemused on võrdsed, siis laseb esimesena võistkond, kes alustas jooksvat matsi.
  • Kui esimene võistkond on lasknud kolm (3) noolt ja laskja liikunud tagasi üle 1-meetri joone, siis peatatakse selle võistkonna aeg ning kelle näitab alles jäänud aega.
  • Kui mati tabloo näitab esimese võistkonna viimase noole tulemust, siis käivitub teise võistkonna aeg ning nende esimene võistleja võib ületada 1-meetri joone laskmise alustamiseks.
  • Seda korratakse, kuni iga võistkond on lasknud 9 noolt või nende laskeaeg on saanud otsa.

7.5.3. Olümpiaringid teistel turniiridel

7.5.3.1. Vt. p. 7.5.2. koos järgnevate täiendustega:

  • 1/8 Väljalangemisringis võivad organiseeriad matti määrata 1 või 2 võistlejat. Nad peavad liikuma märklehtede juurde tulemuste märkimisele ja noolte tagasitoomisele.
  • 1/4 Finaalringis laseb ühte matti üks võistleja. Organiseerijate otsustamisel võivad võistlejad lasta üheaegselt. Sellisel juhul peavad võistlejad liikuma märklehtede juurde tulemsute märkimisele ja noolte tagasitoomisele. Kui ei ole piisavalt kellasid mõlema duell-laskmise aja mahajooksu näitamiseks, peab laskmise juht kontrollima aega korraga mõlemale matšile.
  • Kõigis teistes Finaaliringides (individuaalmatšid vahelduvlaskmistega) laseb iga võistleja eraldi matti ega liigu märklehe juurde tulemuste märkimiseks ega noolte tagasitoomiseks. Iga laskja nimetab endale esindaja, kes kontrollib tulemuste märkimist ning toob tagasi võistleja nooled. Nooled antakse laskjale tagasi järgmise seeria laskmise lõpetamisel.

7.5.4. Ajalimiidid

7.5.4.1. Olümpiaringis võisteldes on, vahelduvlaskmiste ajal, võistlejal võrdsete tulemuste ümberlaskmiseks või tehnilise rikke tõttu antud järellaskudeks ühe noole laskmise jaoks aega 40 sekundit.

7.5.4.2. Olümpiaringi võistkonnavõistluste võrdsete tulemuste ümberlaskmises on võistkonnal aega kolme noole laskmiseks (üks nool võistlejal) üks minut.

7.5.4.3. Kolme (3) noolelise seeria laskmise jaoks saab kasutada kaks minutit.

7.5.4.4. Olümpiaringi võistkonnavõistluse üheksa (9) noolelise seeria laskmise jaoks on aega kolm minutit.

7.5.4.5. Kuue (6) noolelise seeria laskmise jaoks on laskjal aega neli minutit.

7.5.4.6. Laskmisaega võidakse erijuhtudel pikendada (vt. p. 7.7.2.6.).

7.5.4.7. Laskmiste aluse ja lõpu annavad visuaalsed ja helilised signaalid:

7.5.4.7.1. Kolmkümmend (30) sekundit enne laskmisaja lõppu tuleb anda hoiatusmärguanne, välja arvatud Olümpiaringi finaalides, kui võistlejad lasevad vaheldumisi.

7.5.4.7.2. Kui laskeaega näidatakse tahvlitega, toimitakse järgnevalt: kaks tahvlit asetatakse laskerühmi eraldavale maa-alale nii, et tahvlite sama poolt (kas kollast või musta/kollasetriibulist) näidatakse samaaegselt nii nais- kui meesvõistlejatele. Musta/kollasetriibuline tahvlipool keeratakse ette kui hoiatussignaal, et laskmisaega on järel 30 sekundit. Muul ajal on alati kollane pool ees.

7.5.4.7.3 Kui laskmisaega näidatakse tuledega, siis toimitakse järgnevalt, (välja arvatud Olümpiaringi finaalringis):

PUNANE – Laskmise juht annab kaks (2) helisignaali ja vastav laskevahetus siirdub ühiselt laskejoonele (kas A, B, C või AB, CD või kõik neli võistlejad, kus vaja). Välja arvatud Olümpiaringi võistkonnavõistlustel.

ROHELINE – Kui 20 sekundit eelmisest signaalist (kõikides duellides aga 10 sekundit) on möödas, sütib roheline tuli ja samaaegselt annab laskmise juht ühe helisignaali, laskmiste alustamiseks.

KOLLANE – Kui laskeaega on järel 30 sekundit, süttib kollane tuli.

PUNANE – Näitab, et laskeaeg (vt. p. 7.5.4) on otsas ja samaaegselt antakse kaks helisignaali käskimaks laskmine lõpetada isegi, kui kõik nooled ei ole lastud. Kõik veel laskejoonel olevad laskjad peavad minema ootejoone taha. Järgmine laskevahetus siirdub samaaegselt laskejoonele ootama rohelist tuld ja üht helisignaali laskmise alustamiseks ja eelnev kordub kuni kõik võistlejad on lasknud.
Kui lastakse kuue (6) noolega kaks kolme (3) noole seeriat, siis korratakse enne tulemuste märkimist eespool kirjeldatud. Kui punane tuli süttib kolme noole seeria, kuue (või kahe kolme noole seeria) või üheksa noole (3x3 noolt võistkonnavõistluses) järel, olenevalt lastud distantsist ja ringist, antakse kolm helisignaali ja laskjad siirduvad märklehtede juurde tulemuste märkimiseks.

7.5.4.7.4. Kui kõik laskjad on lahkunud laskejoonelt enne laskeaja lõppemist, peab laskmise juht andma koheselt märguande (signaali) uueks laskevahetuseks või mattide juurde minekuks.

7.5.5. Ükski võistleja ei tohi liikuda laskejoonele ilma vastava signaalita.

7.5.5.1. Kakskümmend (20) sekundit peab laskjatel olema aega laskejoone vabastamiseks ja järgmisel vahetusel siirdumaks laskejoonele laskevahetuse alguses. Seda aega mõõdetakse momendist, kui laskmise juht annab kaks (2) helisignaali ja sütib punane tuli.

7.5.5.2. Individuaalsetel võistlustel kordamööda lastes asuvad mõlemad võistlejad samaaegselt laskejoonele. 10 sekundi möödudes käivitab üks (1) helisignaal esimese võistleja 40 sekundilise ühe (1) noole laskeaja. Koheselt, kui nool on lastud ja tulemus on teatavaks tehtud, käivitab üks (1) helisignaal teise võistleja 40 sekundilise ühe (1) noole laskeaja. Nii jätkatakse kuni kumbki on lasknud kolm noolt. Selline laskmisviis on kohustuslik FITA meistrivõistluste finaalvõistlustel.

7.5.6. Kui, ükskõik mis põhjusel, laskmine on katkestatud, lisatakse laskeaega. Olümpiaringide individuaalvõistlustel antakse ühe (1) noole laskmiseks aega 40 sekundit, välja arvatud:

7.5.6.1. Maailmameistrivõistluste olümpiaringi võistkondlikus võistluses seatakse ajanäidule katkestuse momendil allesjäänud aeg ning sellele lisatakse viis (5) sekundit. Peale seda jätkatakse laskmist.

7.5.6.2. Olümpiaringi võistkondlikus võistluses kõikidel teistel turniiridel antakse ühe (1) noole laskmiseks kakskümmend (20) sekundit.



7.6. TULEMUSTE MÄRKIMINE
 
7.6.1. Märkijaks võib olla võistleja, kui matis on neid rohkem, kui üks.

7.6.1.1. Iga mati kohta määratakse üks tulemuste märkija.

7.6.1.2. FITA-ringides 90m, 70m, 60m distantsidel toimub märkimine iga teise kolme noole seeria järel või iga seeria järel, kui lastakse kuue noole seeriaid.

7.6.1.3. 50m ja 30m distantsidel ehk kahel lühemal distantsil toimub märkimine iga kolme noole seeria järel.

7.6.1.4. Tulemuste märkija märgib tulemused arvestuskaardile vähenevas järjekorras nii, nagu laskja ise (või tema esindaja vt. p.7.6.1.8.) ütleb oma noolte tabamused. Teised selle mati võistlejad kontrollivad öeldud tulemusi ning erimeelsuste korral kutsuvad välja määratud kohtuniku, kes teeb lõpliku otsuse.

7.6.1.5. Olümpiaringi väljalangemisringis ütleb oma noolte tabamuste tulemused laskja ise ning tema paarisvõistleja kontrollib iga noole tulemust. Erimeelsuste korral kutsuvad välja määratud kohtuniku, kes teeb lõpliku otsuse. Kui märklehte laseb ainult üks laskja, tuleb tulemuste ütlemist kontrollida kohtunikul.

7.6.1.6. Olümpiaringi võistkonnavõistluse väljalangemisringis arvutatakse võistkonna üheksa noole tulemused kokku summeeritult. Kõik laskjad võivad minna märklehe juurde, kuid ainult üks loetleb võistkonna tabamuste tulemusi. Vastasvõistkonna üks võistleja kontrollib iga noole tulemust. Erimeelsuste korral kutsuvad välja määratud kohtuniku, kes teeb lõpliku otsuse (vt. ka p. 7.6.1.8.).

7.6.1.7. Olümpiaringi finaalringis määravad noolte tabamusi ja tulemusi kõigepealt kaks (2) märkijakohtunikku selles järjestuses, nagu nooli lastakse. Neid mitteametlikke tulemusi kontrollib ja parandab, kui vaja võistleja esindaja, kui ametlik lõplike tulemuste kirjapanek toimub märklehtede juures. Vastasvõistleja/ võistkonna esindaja kontrollib iga noole tulemust ja erimeelsuste korral kutsuvad välja määratud märklehe kohtunik, kes teeb lõpliku otsuse.

7.6.1.8. Märklehtelaskmise võistlustel võib võistleja delegeerida õiguse tulemuste märkimiseks ja noolte tagasitoomiseks võistkonna kaptenile või teisele võistlejale samast matist eeldusel, et ta ise sihtmärgijoonele ei liigu (nt invasportlane).

7.6.2. Noole tabamuse tulemus määratakse selle punkti järgi, mille noole toru on märklehte jätnud. Kui nool puudutab kahte värvi või värvitsooni vahejoont, loetakse tabamuse tulemuseks kõrgema punktiväärtusega värvitsoon.

7.6.2.1. Enne, kui kõikide tabamuste tulemused märklehel pole märgitud arvestuskaardile, ei tohi märklehte ega nooli katsuda.

7.6.2.2. Kui matist või laskekoridori maapinnalt leitakse rohkem kui kolm (või vastavalt seeriale kuus) samale laskjale kuuluvat noolt või võistkonnal võistkonnavõistlusel rohkem kui üheksa noolt, märgitakse tulemustekaardile ainult kolm (või vastavalt kuus) nõrgemat ja võistkonnavõistluses üheksa nõrgemat tabamuste tulemust. Kui sama asi kordub, võidakse kõne all olev laskja või võistkond võistlustelt diskvalifitseerida.

7.6.2.3. Kui tükk märklehe tabamuste alast puudub, kaasa arvatud värvitsoonide piirjooned ja värvide üleminekud, või on noole puudutusest kõrvale murtud, tuleb tabamusi arvestada kujuteldava ringjoone abil nii nagu oleks märkleht terve.

7.6.2.4. Noolte tabamuste jäljed märklehe punktiväljadel tuleb alati sobivalt märkida, kui tulemused on märgitud ja nooled välja tõmmatud.

7.6.2.5. Matti “uppunud” ja seeläbi mitte nähtava noole tabamuse tulemuse otsustab alati kohtunik.

7.6.2.6. Kui nool tabab:

7.6.2.6.1. märklehte ja põrkab sellest tagasi, märgitakse tabamuse tulemus märklehes leiduva mulgu või jälje järgi eeldades, et eelnevad tulemused on märklehel märgistatud ja tagasipõrganud noole tabamusekoht on äratuntav. Tagasipõrke toimudes toimitakse järgnevalt:

  • Kui matti laseb üks laskja, siis ta jätkab seeria laskmist kuni lõpuni ning jääb peale seda laskejoonele seisma ja tõstab üles lipu andmaks sellega märku kohtunikule.
  • Kui matti laseb samaaegselt rohkem, kui üks laskja, siis lõpetavad nad kõik laskmise ja jäävad laskejoonele seisma üles tõstetud lipuga.
  • Kui kõik võistlejad laskejoonel on lõpetanud selles seerias oma noolte laskmise või laskmisaeg on läbi, katkestab laskmise juht laskmise. Laskja, kelle nool põrkas matist tagasi, siirdub koos kohtunikuga märklehe juurde, kus kohtunik määrab tabamuse tulemuse, märgib selle üles ja märgistab noole tabamusjälje märklehes. Sama kohtunik osaleb hiljem teiste noolte märkimisel ja kindlustab põrketulemuse märkimise arvestuskaardile. Kohtunik jätab tagasipõrganud noole mati taha seniks, kuni selle seeria tulemused on üles märgitud. Kui võistlusväljak on jälle vaba, annab laskmise juht signaali võistluste jätkamiseks neile võistlejatele, kelle matis toimus tagasipõrge.
  • Need võistlejad lasevad oma katkestatud seeria lõpuni enne, kui jätkatakse teiste võistlejate laskmist või tulemuste märkimist. Sellel ajal ei tohi laskejoonel olla teisi laskjaid.

7.6.2.6.2. Kui nool jääb märklehte rippuma, tuleb laskjal või selle mati laskjatel katkestada laskmine ja teatada sellest kohtunikule lipuga. Kui teistel võistlejatel on laskmine lõpetatud, siirduvad kohtunik ja laskja märklehe juurde, märgivad üles tulemuse, märgistavad märklehes noole jälje ning panevad noole mati taha. Enne kui võistlus jätkub normaalselt, lasevad selle märklehe võistlejad/võistleja laskmatajäänud nooled. Asjaosaline kohtunik osaleb kõne all oleva seeria tulemuste kirjapanekul.

7.6.2.6.3. Kui nool lendab matist tervenisti läbi, siis eeldusel, et kõik noolejäljed on märgistatud ja märgistamata noolauk on äratuntav, arvestatakse punktitulemuseks see nooleauk märklehes.

7.6.2.6.4. Kui nool tabab teise noole nokisse ja jääb sinna sisse kinni, on tema tulemus sama, kui noolel mida ta tabas;

7.6.2.6.5. Kui nool tabab teist noolt ja põrkab sellest märklehte, on tema tulemus selle järgi kuhu ta siis tabas.

7.6.2.6.6. Kui nool tabab teist noolt ja põrkab sellest tagasi, on tulemus sama, kui noolel, mida ta tabas eeldusel, et vigastatud noolt on võimalik kindlaks teha;

7.6.2.6.7. Kui nool tabab mõnda muud märklehte, mitte laskja enda oma, arvestatakse nool möödalasuks;

7.6.2.6.8. Kui nool tabab märklehe punktitsoonist väljapoole matti, arvestatakse nool möödalasuks.

7.6.2.7. Kohtunikud võivad tunnistada mati tagant leitud noole matist läbilastud nooleks ja laskekoridoris maast leitud noole tagasipõrganud nooleks. Kui märklehes on rohkem, kui üks märkimata noolejälg, märgitakse laskjale tabamuse tulemus kõige madalama tulemusega märkimata noolejälje järgi.

7.6.2.8. Kui Olümpiaringis põrkub nool märklehest tagasi, läheb matist läbi või jääb sinna rippuma, ei katkestata laskmist.

7.6.3. Laskmise juht peab kontrollima, et peale tulemuste arvestuskaartidele ülesmärkimist ei oleks jäänud nooli märklehtedesse, enne, kui antakse signaal laskmise jätkamiseks.

7.6.3.1. Kui see on kogemata juhtunud, siis laskmist ei katkestata. Võistleja võib lasta selle seeria teiste nooltega või siis lasta laskmatajäänud nooled kogu distantsi laskmise järel. Sellisel juhul, ennem kui nooled eemaldatakse matist, peab kohtunik kontrollima arvestuskaardil eelmisest seeriast matti unustatud noolte tulemusi.

7.6.3.2. Kui sportlane on unustanud oma nooled näiteks maha mattide juurde, saab ta lasta järgmise vahetuse kasutades tagavaranooli, eeldusel, et ta on sellest teavitanud kohtunikku enne laskmise algust.

7.6.4. Tulemuste märkija ja laskja peavad allkirjastama arvestuskaardi tõendusena sellest, et kaardile märgitud tulemused on kõne all oleva laskja saavutatud ja õiged. Kui tulemusi on märkinud võistleja, siis peab mõni teine samasse matti lasknud võistleja allkirjastama tema kaardi.

7.6.5. Kui on lastud võrdsed tulemused, määratakse paremus järgmises järjestuses:

7.6.5.1. Võrdsete tulemuste puhul kõikides ringides, välja arvatud allpool toodud (7.6.5.2) juhtudel: Individuaal- ja võistkonnavõistluses:

  • enim 10-punktilisi tabamusi (k.a. sisemised 10-ed);
  • enim X-kümneid (sisemine 10);
  • kui needki on võrdsed, jääb laskjate üldjärjestuskoht samaks, va. juhtudel, kui märgitakse järjestust (nt matš-asetuse diagrammis) ning neil juhtudel määratakse järjestus liisuheitmisega.

7.6.5.2. Võrdsete tulemuste korral, otsustamaks edasipääsu väljalangemisringi või edasiminekut võistluste ühelt etapilt teise või medalite jaotamist, viiakse läbi ümberlaskmine (ei arvestata 10-punkti tabamusi ega X-de arvu).

7.6.5.2.1. Individuaalvõistlustel:

  • lastakse ühe (1) noole ümberlaskmist (maksimaalselt kolm korda);
  • kui ka kolmandas ümberlaskmises on tulemus sama, otsustab võitja keskpunktile lähemale lastud nool;
  • viimase variandina jätkatakse ühe (1) keskpunktile-lähemale-noole laskmist, kuni selgub võitja.

7.6.5.2.2. Võistkonnavõistluses:

  • lastakse kolme (3) noole seeriad (iga laskja üks nool seerias), maksimaalselt kolm korda;
  • kui ka kolmandas ümberlaskmises on tulemus sama, võidab võistkond, kelle nool on lähemale keskpunktile;
  • kui lähimad nooled on ühekaugusel keskpunktist, siis vaadatakse teist (või kolmandat) lähimat nool;
  • kui kolmandana lähimad nooled on ikkagi samal kaugusel, lastakse uus kolme (3) noole ümberlaskmine (iga laskja üks nool) ja vajadusel vaadatakse ka keskpunktile lähemale lastud noolt, kuni selgub võitja;
  • ajalimiit võistkondlikus ümberlaskmises on 1/3 ametlikust võistlus ajalimiidist (s.o. 1 minut).

7.6.5.2.3. Võrdsete tulemuste korral, edasipääsu otsustamiseks väljalangemisringidele, sooritatakse ümberlaskmine distantsil, mida lasti viimati. Ümberlaskmine sooritatakse kohe, kui kvalifikatsiooniringi tulemused on kinnitatud. 30m distantsil teostatakse see järgmiselt:

  • Individuaalvõistlusel laseb üks võistleja ühte neutraalset matti võistlusväljaku keskel;
  • Kui individuaalvõistluses kasutatakse mitmik-tsenterlehti, siis laseb võistleja sama positsiooni märklehte (kas A, B, C või D), mida ta laskis ennem;
  • Võistkondlikus võistluses eraldatakse igale võistkonnale eraldi matt võistlusväljaku keskel ühe märklehega või kolmnurkse asetusega kolme 80cm tsenterlehega. Viimasel juhul valivad võistkonna liikmed ise, millisesse märklehte keegi neist laseb.

7.6.5.2.4. Kuni ümberlaskmiste ametliku väljakuulutamiseni peavad võistlejad jääma võistlusväljakule. Võistleja, kes ei kohal ümberlaskmiseks, kuulutatakse matš kaotajaks.

7.6.6. Tulemusjärjestuse koostamine maailma meistrivõistlustel järgib ülalolevaid protseduure aga võistlejad, kes olümpiaringis välja langesid ent omavad võrdseid tulemusi, järjestatakse vastavalt punktile 7.6.5.1 (vt. Korralduskäsiraamat välismaailmameistrivõistlusteks, lisa II).

7.6.7. Tulemusjärjestuse koostamine teistel turniiridel järgib ülalolevaid protseduure aga võistlejad, kes olümpiaringis välja langesid ent omavad võrdseid tulemusi, loetakse võrdseteks ning järjestatakse samadele kohtadele (ilma võrdlemata 10-id ja X-e).

7.6.8. Turniiri lõppedes peab Orgkomitee andma täieliku tulemuste nimekirja kõikidele osalistele: võistlejad, võistkonna kaptenid, nõukogu liikmed, kongressi liikmed (kes osalesid), kohtunikud ja laskmiste juht.


7.7. LASKMISE KONTROLL JA TURVALISUS
 
7.7.1. Võistluste organisaator peab määrama laskmise juhi, kes peaks olema kui võimalik, kohtuniku kvalifikatsiooni omav isik. Ta ei tohi osaleda võistlustel laskjana. Vastavalt võimalustele võib määrata laskmiste juhile ka abilise.

7.7.2. Laskmiste juht peab sisse seadma ja rakendama kõiki turvameetmeid, mida ta peab vajalikuks. Tema kohustused peavad sisaldama kontrolli järgneva üle:

7.7.2.1. Kontrollida ja juhtida laskmist, ajakontrolliseadmete kasutamist ja laskmise järjekorda.

7.7.2.2. Kontrollida valjuhääldite kasutamist ja fotograafide liikumist ning kindlustada, et laskjaid ei oleks häiritud.

7.7.2.3. Kontrollida, et pealtvaatajad püsivad neile ettenähtud alal.

7.7.2.4. Laskmise juht võib katkestada laskmise andes seeria (vähemalt 5) helisignaale. Katkestuse järel antav üks helisignaal tähendab luba laskmise jätkamiseks.

7.7.2.5. Võistleja saabudes võistluspaigale, kui võistlus on juba alanud, ei saa ta lasta puudutud seeriates juba lastud nooli. Vaid siis kui laskmise juht aktsepteerib, et võistleja hilinemine tulenes võistlejast olenemata põhjustel, saab võistleja lasta puuduvad nooled. Neid järellaske sooritatakse siis, kui laskmine antud distantsil on lõppenud ja võistleja võib lasta mitte rohkem, kui 12 noolt. Järellaske ei saa lasta väljalangemisringis ja finaalringis.

7.7.2.6. Eriolukordadel võib laskmise juht, konsulteerides kohtunikega, pikendada ajalimiiti. Kui laskmisaega pikendatakse tuleb sellest teavitada laskjaid ennem, kui pikendust rakendatakse. Lõplik protokoll peab sisaldama märkust laskmisaja pikendamisest ja seda tinginud asjaoludest. Kui kasutatakse ajakontrolli- ja selle märguandeseadmeid, peab viimase 30 sek. märguanne püsima muutumatuna.

7.7.3. Laskja tohib vinnastada vibu, ilma nooleta või noolega, ainult laskejoonel seistes. Vibu võib koos noolega vinnastada ainult märklehtede suunas ja laskja peab olema kindel, et märklehtede ees ega taga ei ole kedagi.

7.7.3.1. Kui laskja nool lendab vibust vibu vinnastades enne võistluste algust või distantside vahepeal, kas kavatsetult või mitte, loetakse nool kuuluvaks järgmisse laskmisele tulevasse võistlusseeriasse.

7.7.3.2. Tulemuste märkija teeb sellest märke kõne all oleva laskja arvestuskaardile ja märgib selle seeria kõikide tabamuste tulemused (3,6 või 9 noolt nagu vaja) kuid kõrgeima tabamusega noole tulemus tühistatakse. Kohtunik ja kõne all olev laskja kinnitavad allkirjadega tulemuse tühistamise.

7.7.4. Kui laskmine käib, tohivad laskejoonel olla ainult selles vahetuses olevad laskjad.

7.7.4.1. Teised peavad koos varustusega ootama ootejoone taga. Kui võistleja on lasknud oma nooled, peab ta koheselt siirduma ootejoone taha. Võistleja võib laskejoonele jätta oma tabamuste vaatamise teleskoobi tingimusel, et see ei ole takistuseks teistele võistlejatele.

7.7.4.2. Olümpiaringi võistkonnavõistlustel tohib laskejoonel olla korraga vaid üks laskja võistkonna kohta, teised kaks ootavad ühemeetri joone taga laskevahetuses oleva laskja siirdumist kõne all oleva joone taha (vt. p. 7.5.2.3. ratastoolis võistleja).

7.7.5. Mitte ükski võistleja ei tohi puudutada teise võistleja varustust ilma asjaomase loata. Tõsised juhtumid võivad viia karistuseni.

7.7.6. Suitsetamine ei ole lubatud võistlejate territooriumil ega selle ees.

7.7.7. Laskja ei tohi vinnastada vibu sellisel viisil, millest võib, kohtuniku arvates, olla oht vibu kogemata lahti minnes noole lendamiseks turvaalast väljapoole või üle muu turvaseade (võrgu, seina jms.). Kui ta ikkagi jätkab laskmist kõne all oleva stiiliga, siis julgeoleku huvides käsivad peakohtunik ja/või laskmise juht teda koheselt laskmine lõpetada ja lahkuda võistlusväljakult.


7.8. REEGLITE RIKKUMISE TAGAJÄRJED
 
Punkti all on esitatud koond rakendatavatest karistustest võistlejatele ja ametnikele, kui nad ei järgi FITA reegleid või lepinguid

7.8.1. Käitumisreeglite eiramise järgne diskvalifitseerimine (vt FITA raamat2, p. 7.8.1)

7.8.2. Noole lasketulemuse tühistamine (vt. FITA raamat2, p. 7.8.2)

7.8.3. Võistkonna karistused (vt. FITA raamat2, p. 7.8.3)

7.8.4. Hoiatused (vt. FITA raamat2, p. 7.8.4)


7.9. KOHTUNIKE TEGEVUS
 
7.9.1. Kohtuniku põhiülesandeks on kindlustada võistluste vastavus võistlusmäärustikule ning kõigi võistlejate võrdne kohtlemine.

7.9.1.1. Vähemalt üks (1) kohtunik peab olema kümne (10) mati kohta, välja arvatud turniiridel, kus võistlus viiakse läbi vastavalt punktile 3.11.1. Kohtuniku ülesanded on järgmised:

7.9.1.2. Kontrollida väljakut, selle võistlusdistantse ja teisi mõõte ning märgistusi; kontrollida mattide ja märklehtede mõõtmeid; kontrollida märklehtede kinnitust nõutavale kõrgusele; kontrollida, et märklehtelaskmise matid on õiges ja ühises kaldes.

7.9.1.3. Kontrollida võistlusväljaku varustus.

7.9.1.4. Kontrollida võistlejate varustust enne võistlusi (aeg selleks näidatakse võistluste juhendis) ja igal ajal ka võistluste jooksul.

7.9.1.5. Kontrollida laskmiste teostamist.

7.9.1.6. Kontrollida tulemuste märkimist.

7.9.1.7. Kinnitada tulemuste märkimist väljalangemis- ja finaalringides.

7.9.1.8. Nõu pidada laskmise juhiga laskmist puudutavates üleskerkivates küsimustes.

7.9.1.9. Käsitleda esilekerkivaid erimeelsusi ja kaebusi ning vajadusel edastada need apellatsioonikomisjonile.

7.9.1.10. Koostöös laskmise juhiga katkestada laskmine tulenevalt rasketest ilmastikutingimustest, elektrikatkestustest või õnnetusjuhtumist. Siiski peab esmajärguliselt püüdlema, kui see üldse on võimalik, lõpetada iga päeva programm samal päeval.

7.9.1.11. Käsitleda võistkondade juhtide tehtud kaebused ja nõuded ning vajadusel võtta tarvitusele meetmed. Kollektiivse otsustamise puhul võetakse otsused vastu lihthäälteenamusega. Häälte võrdsel jagunemisel on peakohtunikul kaaluhääl;

7.9.1.12. Tegeleda laskmise juhtimist ja võistlejaid puudutavate kaebustega. Need tuleb esitada kohtunikele viivitamata, kuid siiski enne auhindade jagamist. Kohtunike või apellatsioonikomisjoni otsus on lõplik.

7.9.1.13. Kindlustada, et võistlejad ja ametnikud järgivad FITA reegleid, samuti kohtunike antud juhendeid ja otsuseid.

7.10. ERIMEELSUSED

7.10.1. Märklehtelaskmise välisvõistlustel, kui küsimuse all on noole tabamuse punktiväärtus, võib vibumati iga sportlane pöörduda kohtuniku poole aga peab seda tegema ennem, kui nooled on märklehest välja tõmmatud.

7.10.1.1. Kohtuniku otsus on lõplik.

7.10.1.2. Kui arvestuskaardil avastatakse märkimisviga, siis võib paranduse teha ennem, kui nooled on märklehest välja tõmmatud, kuid esmalt tuleb märklehe juurde kutsuda kohtunik, kes siis paranduse õigust ka oma allkirjaga kinnitab. Kui tulemuste märkimises esineb muid erimeelsusi, tuleb asi anda kohtuniku lahendada.

7.10.1.3. Kui võistlusväljaku varustus on defektne või on märklehed liialt kulunud või teisiti kasutamatud, võib võistleja või võistkonna kapten pöörduda kohtuniku poole varustuse väljavahetamiseks või parandamiseks.

7.10.2. Laskmise juhtimist või võistlejate käitumist puudutavad kaebused tuleb esitada kohtunikele enne võistluste järgmise osa algust.

7.10.2.1. Märkused igapäevaselt avaldatavate tulemuste kohta tuleb viivitamata esitada kohtunikule teadmiseks ja enne auhindade jagamist tuleb jätta aega võimalike paranduste tegemiseks.
 

7.11. KAEBUSED

7.11.1. Kui võistleja ei ole rahul kohtunike otsustega, võib ta (va. p. 7.9.1 toodud juhtumil) esitada kaebuse vastavalt punktile 3.13 võistluste apellatsioonikomisjonile lahendamiseks. Auhindasid, milliseid tehtud protest võib mõjutada, ei tohi välja jagada enne protesti käsitlemist ja otsuse tegemist apellatsioonikomisjoni poolt.

 


Copyright (c) 2001-2024 AC Ilves
Webmaster